Home

Officers and Stewards

May 2018



Stewards by Station/Branch
Stewards by Facility
Safety & Health Representatives
Ergonomics Team Members

Officers

 Chuck Pugar ................ President
 Bill Jones .................... Vice President/Business Agent
 Bob Montana......... ...... Secretary/Treasurer
 Charlotte Richards ........ Recording Secretary
 Drew Sidick...................Clerk Division Director
 Josef Harvan ............... Maintenance Division Director
 William Weisser............. MVS Division Director


Trustees

  1. Antoine Gibson
  2. Mark Schaefer
  3. Gary Meehan
  4. Joe Pcola

Stewards: Stations, Branches, AO's

  ALLEGHENY -   Rudy Dubaich - S/S
  ALLISON PARK -   Vacant -
  AMBRIDGE-   Kellie Cercone - S/S
  BEAVER FALLS-   Paul Morack - S/S
  BETHEL PARK-   Sarah Wernert - Sun/Thur
  BETHEL PARK-   Robert Karpinski - S/S (Alt.)
  BRADFORD-   Joe Zappia - S/S
  BRENTWOOD-   Vacant -
  BRIDGEVILLE-   Karen Lewis - Sat/F
  BUTLER-   Lee Mohn - S/S
  CALIFORNIA-   William Morris - S/S
  CANONSBURG-   Charlotte Richards - S/M
  CASTLE SHANNON-   Steve Kopylcheck
  CONNELLSVILLE-   Donald Schall - Su/Wed
  CORAOPOLIS-   Maureen Donahue - S/M
  DRAVOSBURG -   Garret Shroads - S/S
  DUQUESNE -   Mike Ufnar - S/S
  EAST LIBERTY -   George Guke (MVS) - S/S
  ELIZABETH -   Michelle Bavin - S/S
  GIBSONIA-   Richard Riggs - Su/Tu
  GLENSHAW-   Tim Warnaby - S/S
  GREENTREE-   Ken Lozecki - S/S
  GREENTREE-   William Headland - S/M
  HAZELWOOD-   Drew Sidick- S/S
  LATROBE-   Chantel Brown - Sun/Fri
  MASONTOWN -   John Chahl - S/S
  MCDONALD-   Sam Colega - S/S
  MCKEES ROCKS-   Anthony Sokac- S/S
  MIDLAND -   Jamie Bender - M/Sat
  MONESSEN-   Lucinda Scorza - S/S
  MONROEVILLE-   Linda Keller - S/S
  OAKLAND-   Vacant --
  OIL CITY-   Ray Cecil - M/F
  PA STATION-   Nina Simelis - Sun/W
  PENN HILLS-   Christina Guzzi - Sun/M
  PENN HILLS-   Rich Laird (MVS) - S/S
  PLEASANT HILLS-   Michael Bakota - Sun/F
  SEWICKLEY-   Michelle Seneca - Su/M
  TARENTUM-   Charity Gomola - S/S
  TRAFFORD-   Chris Pardus - Th/Sun
  UNIONTOWN-   Michelle Dulaney - S/M
  UPPER SAINT CLAIR-   RobRoy MacGregor - Sun/F
  WEST ELIZABETH-   Bernadette Stark - Sun
  ZELIENOPLE-   Mike Schoeffel - S/S

  Chief Grievance Officer, Stations and Branches
  Drew Sidick- Sat/Su - Hazelwood Station
  Rudy Dubaich- Sat/Su - Allegheny Station

  Chief Grievance Officer, Associate Offices
  Charlotte Richards — S/S  — Canonsburg (724) 745-9042 w
  Maureen Donahue — Su/M — Coraopolis (412) 264-4629 w
  Paul Morack —   S/S —   Beaver Falls (724) 846-0970 w

 Pittsburgh P&DC (412) 359-1445

Clerk Craft, Tour One  Clerk Craft, Tour Two  Clerk Craft, Tour Three
Dave Sauerwein-Th/F  Steve Nicholas CGO-S/M  Christopher Barie CGO- S/S
Lisa Hoyt- Th/F  Jim Mullen-Su/M  Greg Blashich-S/S
Jessica Fratangelo  Stacy Lapko- Thur/Fri  Brea Blanchard-Lee
   Jeff Bayer-Fr/S  Nyeasha Wright
   Art Wolford S/S  Jasmine Cleveland M/Tu


Maintenance Division Motor Vehicle Service
Tour 2- Gary Meehan- S/S Tour 1- William Weisser - Su/M
Tour 2- Richard Guzel- S/S Tour 1- Walter Evans (ALT)
Tour 2- Dave Dunks- S/S Tour 3-Joe Zupan - S/M
Tour 3- Doug Harris- W/Th Tour 3- Michael Hines- S/Sun
Tour 1- Joe Harvan- Th/Fri Tour 3- Patrick Rizzo- Tues/Wed (alt)
  Tour 2- Mark Zupan (VMF) - Su/M
     Tour 2- Wm Matta, Jr. (VMF)- Sa/S
  Tour 2- Antoine Gibson- Thu/Fr

Warrendale NDC (724) 776-6309

Tour 2- CGO Joseph Pcola - Su/M
Tour 2- Karianne Gorczyca - Su/M - Clerk
Tour 2- LaRuth Anderson - M/Tu - Clerk
Tour 2- Anthony Szmul - Tu/Wed- Maint.
Tour 2- Chris Chegas - M/Tu

Tour 3- CGO John Vukmanic - Fr/Sat - Clerk
Tour 3- Ronna Safka - S/S - (Clerk)
Tour 3- Timothy Shirley - M/Tu - MVS
Tour 3- Richard Eichenberger - F/Sat - MVS
Tour 3- Daniel Hetrick (Alt) - Sun/Mon - Clerk
Tour 3- Jack Giralico (Alt) - Sun/Mon - Clerk
Tour 3- Rody Rodocker (Alt) - Th/Fri - Clerk
Tour 3- Andrew Gerenyi - Clerk

Tour 1- James Suttelle - Sat/Fri - Maint.
Tour 1- Robert Furar - Th/F - Maint.
Tour 1- Josh Luther - Varies

Pittsburgh PMPC/L&DC (724) 779-3170

Tour 1- VACANT

Tour 2- CGO Toni Abbott- Tu/W
Tour 2- Mark Schaefer- Su/M- Clerk
Tour 2- Ken Sasiadek - S/S - Clerk
Tour 2- Bryan Herbuth - Su/M - Clerk
Tour 2- Thomas Malewski - S/S (ALT)

Tour 3- George Peterson - Th/F - Maint.
Tour 3- John Crowe - Tu/W - Maint.

Safety and Health Representatives

GMF/S&B's
Gary Meehan
Dave Sauerwein

NDC
J. Patrick Pico (MVS)
Ronna Safka (Clerk)

L&DC
Mark Schaefer

P&DC Ergonomics Representatives

Tour 2- Tirrell Lavender
Tour 2- Diane Cicco

L&DC Ergonomics Representatives

Mark Schaefer

NDC Ergonomics Representatives

Karen Gavasto

Bethel Park VPP Site
Sarah Wernert

East Liberty
Sadie Heggins
Lloyd Nesley